Kako dobro razumete svojega morskega prašička?
Kljub temu, da so morski prašički majhne žverce, lahko iz njihove telesne govorice in načina oglašanja razberemo, kako se počutijo.
Vedenjski vzorci morskih prašičkov izvirajo iz vedenja njihovih divjih prednikov. Tega je močno izoblikovalo dejstvo, da so morski prašički plenske živali.
“Najprej beži, šele potem postavljaj vprašanja”
Najbolj pogosta taktika preživetja malih glodavcev je beg, zato se lahko morski prašički hitro prestrašijo tudi stvari, ki jih ljudje, pa tudi naše ostale živali, mogoče nikoli ne bi označili za grozeče. A
Audrey Pavia, avtorica knjige Guinea Pig – Your Happy Healthy Pet, svetuje, da se morskemu prašički v primeru, ko opazite, da se česa boji, počasi približate, pri tem pa ga nagovarjajte z mirnim glasom.
Morski prašički potrebujejo mirno okolje. Foto: Tatiana Maksimova
Morski prašički imajo tudi izredno občutljiv sluh, saj morajo za preživetje približujočo se nevarnost opaziti čim prej, zato jih lahko preplašijo tudi zvoki, kot so glasna glasba, televizija ali vpitje. Da bo vaš morski prašiček živel v čim manj stresnem okolju, mu zato zagotovite, da bo to tudi čim bolj mirno.
Telesna govorica morskih prašičkov
Ko boste s svojim morskim prašičkom preživeli več časa, boste opazili nekatera od njihovih vedenj, ki se vam bodo zagotovo zdela nenavadna. “Ker morski prašički, ki v naravi živijo v velikih skupinah, z ostalimi prašički komunicirajo s telesno govorico in oglašanjem, z večino takšnih vedenj okolici sporočajo, kako se počutijo,” prav Audrey Pavia.
Foto: ultrafez, Flickr CC“Delam se, da sem mrtev”
V naravnem okolju divji sorodniki morskih prašičkov nepremično obležijo na boku, ko želijo plenilce prepričati, da so mrtvi. “S tem skušajo zbegati plenilce, saj veliko živali plen napade le, ko se ta premika. Pri domačih morskih prašičkih lahko vedenje pomeni ekstremen strah, ko se jim na primer približajo neznanci ali druge živali,” pravi strokovnjakinja za morske prašičke in svetuje, da v tem primeru svojo žival odstranimo iz situacije, ki jo straši in jo pomirimo.
Pretegovanje
Če se vaš morski prašiček uleže na tla, pri tem pa stegne sprednje in zadnje tačke, to pomeni, da se v svojem okolju počuti sproščeno.
Dominantni dvig
Morski prašiček dominantno vedenje izraža tako, da se nekoliko povzdigne s trdno napetimi tačkami. “S takšno držo navadno odganjajo druge morske prašičke – če se vsiljivec ne umakne, lahko pride tudi do napada,” je zapisala Pavia.
“Noskanje”
Morski prašički se med seboj pozdravljajo tako, da se dotaknejo smrčka druge živali: “Gre za prijateljsko gesto, navadno rezervirano za člane njihove skupine, včasih pa jo namenijo tudi svojim lastnikom.”
Veseli poskoki
Kdor še ni imel morskega prašička, bi verjetno težko verjel, da so ti glodavci izredno poskočni. S skakljanjem morskih prašički izražajo veselje, pri tem pa so najbolj poskočni mladiči. V angleškem jeziku imajo za njihovo skakljanje poseben izraz “popcorning”, saj pri skakanju v zrak spominjajo na pripravo pokovke.
Oglejte si, kako poskakujejo veseli morski prašički:
Povzeto po: A. Pavia, "Guinea Pig – Your Happy Healthy Pet"