Kaj narediti, ko najdemo divjo žival?
Če srečamo žival, ki ne zgleda poškodovana, je najboljše, da se je ne dotikamo. Nekatere živali v bližini človeka otrpnejo, zato je ob srečanju z divjo živaljo ključno, da se mirno in hitro umaknemo, ne da bi žival pri tem po nepotrebnem vznemirjali.
Če naletimo na mladička, je njegova mama prav gotovo v njegovi bližini, kljub temu da se nam mogoče zdi zapuščen. Mladičev divjih živali se ne dotikamo, nikoli jih ne nosimo, in se ob srečanju z njimi najhitreje umaknemo.
Tudi oskrbo poškodovanih živali je najboljše prepustiti strokovnjakom:
- V primeru, da gre za zavarovano živalsko vrsto, zanjo poskrbijo v azilu za prostoživeče živali v Muti, ki je dosegljiv na telefonski številki 041 518 939
- Za poškodovano divjad (lovne živali) so pristojne lovske družine. Če niste prepričani, katera lovska družina je pristojna za vaš kraj, vam lahko vse potrebne podatke posredujejo tudi v Centru za obveščanje 112.
Če najdemo žival, ki je poginila, moramo o najdbi obvestiti pristojne službe, ki bodo poskrbele za odvoz trupla. Na cestah za to skrbi higienska služba – njihovo številko nam lahko sporočijo na Centru za obveščanje 112; o mrtvih živalih v gozdovih pa moramo obvestiti pristojno lovsko družino.