Ali si orke z Antarktike privoščijo toplice?
Orke vsako leto prepotujejo na tisoče kilometrov proti toplejšim tropskim vodam, kjer ostanejo natanko 42 dni, kažejo prve ugotovitve, nato pa se vrnejo do Antarktike. A zakaj?
Nove razlage ponujajo ameriški raziskovalci, ki preučujejo oceanografijo in atmosfero našega planeta. S satelitskim opazovanje so zaznali množične migracije ork, ki so potovale več kot osem tisoč kilometrov do toplih voda vse do juga Brazilije, nakar so se po natanko 42 dneh vrnili na Antarktiko.
Znanstveniki so izdelali klasifikacijo kitov ubijalcev. Ugotovili so, da v vodah Antarktike obstajajo vsaj tri različne vrste ork, ki so jih razvrstili v skupine A, B in C. Pred pričetkom sledenja so označili dvanajst kitov skupine B - tistih, ki se prehranjujejo s tjulnji. In pri sledenju teh so ugotovili zanimivo doslednost v njihovem vedenju: ko so priplavali do toplih voda, so živali upočasnile hitrost plavanja, čeprav pri tem niso naleteli na nobeno oviro.
"Kiti potujejo tako hitro in v točno določeni smeri, da je malo verjetno, da so v lovu za hrano, ali pa gre za samice tik pred porodom," pravi John Durban, vodilni strokovnjak raziskave iz Kalifornije. Znanstveniki menijo, da "tovrstna potovanja kitom pomagajo pri regeneraciji njihovega kožnega tkiva, saj v toplejšem okolju izgubijo manj toplote."
Pred odhodom 'v toplice' je namreč koža kitov ubijalcev na debelo prekrita z rumenkasto plastjo alg in planktona. S potovanja pa se živali vrnejo vidno spremenjene – rumenkast premaz namreč izgine.
Sorodne novice
- Sodišče orko obsodilo na življenje v ujetništvu 27. 11. 2011
- Delfini pojejo pesmi kitov 24. 01. 2012
- Bi pomagali raziskovati kite? 02. 12. 2011