Albanci prepovedali lov
V Albaniji bodo prihodnji dve leti živali varne pred lovskimi puškami – za toliko časa je namreč tamkajšnja vlada odredila moratorij na lov, da bi v tem času preučili, kako najboljše zaščititi živalske vrste.
Skozi Albanijo poteka glavna selitvena pot mnogih selivk, njena mokrišča in drugi pomembni habitati pa milijonom ptic nudijo postanek na poti, kjer si lahko naberejo novih moči. Zaradi pomanjkljive zakonodaje, pomanjkanja nadzora, porasta v lastništvu orožja in razcveta lovskega turizma, so pod streli pušk padale ne le lovne vrste, pač pa tudi zaščiteni orli, žerjavi in celo manjše ptice pevke.
Lovski „divji zahod“
„Albanija je bila smrtna past za ptice selivke,“ je za National Geographic pojasnil Gabriel Schwaderer, direktor okoljevarstvene organizacije EuroNatur in dodal, da ptice niso bile edine žrtve nenadzorovanega lova. Pri preučevanju ogroženega balkanskega risa so namreč v fotopasti le poredko ujeli živali, kot so srnjad in gamsi, ki bi morale biti pogoste. „To pomeni, da je gostota poselitev teh lovnih živali zelo, zelo nizka,“ je svoje ugotovitve povzel Schwaderer.
Neurejeno področje lova je privedlo do stanja, ko so lovci streljali živali popolnoma brez zadržkov – celo v nacionalnih parkih, kjer po premožni tuji lovci celo podkupovali čuvaje, da so zanje delali kot vodiči. Inšpektorji ministrstva za okolje so imeli le malo pooblastil, zato je bil nadzor nad področjem lova praktično neobstoječ.
Dve leti prepovedi lova
Kljub temu, da je veliko Albancev, med njimi tudi precejšnje število lovcev, opozarjalo na to, da so potrebne spremembe, prejšnja vlada ni kazala zanimanja za urejanje področja lova. Spremembo je prinesla šele zamenjava oblasti junija lani, ko so v vlado vstopile stranke, naklonjene ohranjanju narave.
Z novim zakonom, sprejetim 30. januarja, so tako razveljavili vse dovolilnice za lov in uporabo lovišč. Vlada bo v dveh letih, ko bo veljala prepoved lova, pripravila reformo naravovarstvene zakonodaje, medtem pa bodo okoljski inšpektorji dobili okrepitev, da bodo lahko zakon tudi izvajali.
„Gre za resnično revolucionarno odločitev,“ je še povedal Schwaderer, ki je prepričan, da bodo izpad lovskega turizma nadomestili z ekoturizmom.