Z žverco na plažo
Se prvič odpravljate na morje s svojim kosmatincem? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov za uživanje na plaži!
1. Izberite primerno plažo
Preden se s svojim kosmatincem odpravite na plažo, preverite, ali je na njej dobrodošel – na veliko urejenih plažah psi namreč niso zaželeni, zato moramo lastniki psov pogosto iskati druge lokacije na t. i. „divjih plažah“, hkrati pa je veliko turističnih mest že uredilo posebne plaže, ki so namenjene prav psom.
Da ne bo prišlo do nevšečnosti, se pri domačinih pozanimajte, katere lokacije vam priporočajo, pri izbiri plaže pa imejte v mislih tudi to, da vaša žverca potrebuje senco in enostaven dostop do vode.
2. Pripravite obvezno opremo
Svoji žverci pripravite „torbo za na plažo“, v kateri ne smejo manjkati sveža voda, posodica, brisača, povodec, vrečke za iztrebke in priboljški, če ima vaš ljubljenček daljšo dlako, v katero se pogosto zapletajo vejice, trave in ježki, pa s seboj vzemite tudi krtačo in škarjice.
3. Na plažo pojdite le zgodaj zjutraj in pozno popolnde
Vedno se izogibajte soncu med 10. in 16. uro, v dnevih, ko temperature presežejo 30 stopinj pa se na plažo odpravite šele pozno popoldne. Poleti so dnevi dovolj dolgi, da lahko v vodi čofotamo tudi v večernih urah, ko je obisk plaže s kosmatincem zaradi manjše gneče še bolj prijeten!
Vroče dneve naj vaša žverca raje preživi v hladnih prostorih, saj se le tako lahko zagotovo izognemo vročinskemu udaru.
4. Preprečite dehidracijo
Na plaži lahko hitro pride do dehidracije – nikoli ne računajte na to, da bo vaš pes sam popil toliko vode, kot jo potrebuje. Njegovo igro in čofotanje zato večkrat prekinite in ga odpeljite v senco na počitek, kjer mu ponudite hladno svežo vodo.
Če pes noče piti toliko vode, kot bi moral, mu lahko vanjo zamešate žličko tunine, mokre pasje hrane ali jogurta – vodi z okusom, ki mu je najbolj všeč, se zagotovo ne bo mogel upreti.
5. Pazite na tačke
Poletno sonce lahko tako močno razgreje tla, da ta postanejo nevarna za pasje tačke – že 20 minutni sprehod po razgretem asfaltu lahko našim ljubljenčkom povzroči opekline tačk, prav tako nevarni pa so lahko tudi vroč pesek, kamni in skale. Morebitne opekline namažite z antiseptično kremo, tačke pa shladite z vodo ali hladnimi obkladki.
Pasje tačke lahko poškodujejo tudi ostre skale, še posebej če pes veliko časa preživi v vodi, ki mu zmehča blazinice – če boste dneve preživljali na skalnatih plažah, razmislite o nakupu zaščitnih pasjih copatk.
Preden boste svojemu kosmatincu dovolili čofotati po obali, preverite, da morsko dno ni prekrito z morskimi ježki!
6. Psa ne silite v vodo
Nekatere pasme psov so naravni plavalci, medtem ko se morajo drugi psi plavanja naučiti – če vaš pes še nikoli ni plaval, se tega lotite postopoma. Če se pes boji vode, ga nikakor ne silite vanjo – na plavanje v vodi ga poskusite privaditi počasi, skozi igro in s pomočjo priboljškov - tako bo vodo povezal s pozitivnimi izkušnjami in zabavo.
Več nasvetov za pasje spoznavanje vode najdete v članku: „Naj bo poletna osvežitev v vodi varna!“
7. Po kopanju izperite sol iz kožuščka
Po čofotanju v morju izperite kožušček svojega psa s sladko vodo, saj lahko sol draži kožo. Poleg tega lahko velike količine soli, ki jo pes zaužije z lizanjem slane dlake, obremenijo njegove ledvice, zagotovo pa privedejo do driske. Če imate „bradatega“ psa, dobro operite tudi njegov gobček, saj bo v nasprotnem primeru zasolil svojo pitno vodo.
Pri psih s povešenimi uhlji po kopanju osušite sluhovod, da ne pride do vnetja ušes.
8. Spoštujte ostale obiskovalce plaže
Ne glede na to, da boste izbrali plažo, na kateri so psi dobrodošli, bodite obzirni do ostalih kopalcev. Ne dovolite, da se vaš pes sam približa drugim obiskovalcem plaže – ne pozabite, da se nekateri ljudje, še posebej pa otroci, psov bojijo, zato imejte svojo žverco raje na povodcu.
Vedno poberite iztrebke svojega ljubljenčka, saj bomo na plažah s svojimi žvercami dobrodošli le, če bomo vzorni kopalci, po katerih se lahko zgledujejo tudi ostali lastniki psov.
Nova pasja plaža na slovenski obali
Z julijem so v Izoli odprli posebno plažo, kjer se lahko tudi psi prosto kopajo – kosmatincem so dodelili kopališče pri nekdanjem Delamarisu, na katerem sicer psom še ni zagotovljena voda in senca, kar pa občina namerava urediti v prihodnosti.