Telemetrične podatke bo pošiljala tudi risinja Maja
Risi so najbolj ogrožena vrsta sesalcev v Sloveniji, zato je vsak novi podatek o tej izumirajoči vrsti izredno pomemben – da bodo biologi še boljše razumeli te velike mačke, bo s telemetrijskimi podatki poskrbela tudi risinja Maja!
Ta konec tedna je slovenskim raziskovalcem iz Skupine za ekologijo živali (Biotehniška fakulteta, Oddelek za biologijo) z dovoljenjem Agencije RS za okolje na Travni gori na Kočevskem v sodelovanju s člani lovske družine Loški Potok uspelo ujeti in s telemetrično ovratnico opremiti samico risa.
Risinja, ki je dobila ime Maja, je stara približno dve leti, tehta 17,5 kg in je v dobri telesni kondiciji. Preden so jo raziskovalci izpustili nazaj v dinarske gozdove, so jo opremili s črno, ultra-lahko telemetrično ovratnico. Ta bo skozi celo leto s pomočjo GPS-a zbirala natančne podatke o gibanju in življenju risinje ter jih v obliki SMS sporočil pošiljala raziskovalcem na fakulteti.
Novi telemetrični podatki bodo še toliko pomembnejši, saj opažanja iz zadnjih let kažejo, da je risinja Maja verjetno eden izmed redkih risov, ki še živijo na Kočevskem.
Število risov pri nas je namreč v zadnjih 15 letih drastično upadlo - iz mnogih predelov Sloveniji so risi do danes že popolnoma izginili, evrazijski ris pa je postal najbolj ogrožen sesalec v Sloveniji.
Glavni grožnji: nezakonit odstrel in parjenje v sorodstvu
Rise so po tem, ko so v začetku 20. stoletja pri nas izumrli, leta 1973 ponovno naselili, vendar je bilo takrat v Slovenijo pripeljanih le šest živali, zato je kmalu prišlo do parjenja v sorodstvu.
Raziskovalci zato ugotavljajo, da se genetska pestrost populacije risa pri nas slabša z vsako naslednjo generacijo.
„Prišli smo že tako daleč, da je stanje danes podobno, kot bi se med seboj parili sestre in bratje,“ pravi Tomaž Skrbinšek, vodja genetskih raziskav v Skupini za ekologijo živali.
Pri risih se posledice parjenja v sorodstvu izražajo kot odpovedi srca, deformacije skeleta, levkemija in slabša uspešnost pri razmnoževanju.
Strokovnjaki ocenjujejo, da lahko ris v Sloveniji zopet izumre, če ne bomo prav kmalu začeli aktivno reševati problema parjenja v sorodstvu, ki bi ga lahko rešili z doselitvijo nekaj risov iz druge populacije.
Več o problematiki risov pri nas preberite v članku Ogrožene živali Slovenije: Ris.
Ste se nam že pridružili na Facebooku? Kliknite „Všeč mi je“, da ne zamudite naših novic, nasvetov in zabavnih vsebin!
Sorodne novice
- Volk Slavc bo v Avstriji težko našel družico 23. 01. 2012
- V puščavi Gobi spremljajo gibanje kamel 18. 11. 2011
- Ogrožene živali Slovenije: Ris 05. 09. 2011