Sterilizacija in kastracija mačk
Postopka, ki v prvi vrsti poskrbita za preprečevanje neželenih legel mladičev, imata tudi pozitivne učinke na zdravje živali. V članku si preberite, kako postopka potekata, kaj pomenita za zdravje živali in kako se nanju pripravimo!
Sterilizacija in kastracija sta enostavna kirurška posega, za katera se odloča vedno več odgovornih lastnikov mačk, ki ne želijo večati že tako prevelike mačje populacije. Pri sterilizaciji mački odstranijo jajčnike, pri kastraciji pa mačku moda.
Zgodnja sterilizacija preprečuje nastanek raka
Stara vraža, da mora imeti mačka vsaj enkrat mladiče, vsekakor ne drži, zato je najboljše, da mačko sterilizirate še pred prvo gonitvijo. S tem se zmanjša verjetnost za razvoj raka na maternici, jajčnikih in seskih, prav tako pa pri steriliziranih mačkah ne pride do gnojnega vnetja maternice.
Sterilizacija odpravi tudi vedenje, ki spremlja gonitve, kot so pobegi, označevanje teritorija in navidezna brejost.
Pri posegu, ki poteka v splošni anesteziji, je tveganje minimalno, saj jajčnike odstranijo skozi zelo kratek rez, ki ne potrebuje veliko šivov.
Kastracija lahko mačka zaščiti pred kužnimi boleznimi
Tudi s kastracijo mačkov lahko preprečimo nastanek tistih vrst raka, katerih pojav je povezan s spolnimi hormoni.
Odsotnost le-teh močno vpliva na obnašanje kastriranih živali, ki so zaradi tega manj teritorialne in agresivne do drugih mačkov. Ker za kastrate obstaja manjša verjetnost, da se bodo v času gonitev samic zapletli v pretepe z drugimi mački, se tako zmanjša tudi verjetnost za okužbo z virusoma FIV in FeLV.
Kastracija je prav tako kratek rutinski poseg, pri katerem nastane majhna zareza, ki se hitro zaceli.
Kaj morate vedeti o oskrbi živali pred in po postopku?
Oba postopka potekata pod splošno anestezijo, zato je potrebno mačke pred posegom postiti vsaj 5 do 6 ur. “Pri rutinskih posegih, ko je žival zdrava načeloma ne pričakujemo zapletov in komplikacij, po posegu pa živali pri nas ostanejo še 2 do 3 ure,” je pojasnila veterinarka Iris Selan iz klinike Tristo kosmatih.
Ob posegu boste pri veterinarju dobili tudi sredstva proti bolečinam in antibiotike, da ne bo prišlo do infekcije pa pazite, da si žival ne bo lizala rane. Za to lahko poskrbite z zaščitnim ovratnikom ali mrežico.
Živali navadno dobijo resorbtivne šive, ki jih telo samo razgradi v dveh do treh tednih, zato ponoven obisk pri veterinarju ni potreben.
Veliko lastnikov mačk skrbi, da se bodo po sterilizaciji ali kastraciji njihove živali zredile, a do tega pride le, če lastniki ne poskrbijo za primerno prehrano in razgibavanje svojih mačk.
Sorodne novice
- Preprečite okužbo z mačjo levkozo 19. 07. 2011
- Posvojite mačko! 19. 07. 2011
- Pregled leta: Domače žverce v letu 2011 27. 12. 2011