Približuje se Evropski dan opazovanja ptic
Prihodnji konec tedna bo po vsej Evropi posvečen pticam selivkam.
"Svoboden kot ptica!"- ptice ne poznajo meja držav in niti različnih kultur. Letenje jim omogoča, da prepotujejo velike razdalje preko morja in kopnega, izberejo si območja bogata s hrano, kjer v ugodnih razmerah vzredijo svoje mladiče. V času pomanjkanja se odselijo
Selitveno potovanje ptic se v enem letu odvije dvakrat. Spomladi se iz južnih krajev odpravijo na severna gnezdišča, kjer so dnevi daljši in kjer najdejo ogromno žuželk, poleg tega pa je gneča manjša kot v tropih. Jeseni, ob krajšanju dneva in pomanjkanju hrane, se vračajo proti jugu na prezimovališča.
Od 10.000 vrst ptic na zemlji se jih skoraj polovica seli. Raziskovalci so ocenili, da je vsako leto v selitve vpletenih skoraj 50 milijard ptic. Najkrajše selitvene poti so dolge nekaj 100 m, rekorderji, polarne čigre pa lahko v enem letu na svojih selitvah preletijo kar 25.000 km. Selitvene poti vodijo preko visokih prelazov, morij in puščav. Ptice med potjo kljubujejo viharjem, suši, pomanjkanju hrane in podnebnim spremembam.
Te "epske pustolovščine", ki potekajo že tisočletja, nas povezujejo. Ključnega pomena je, da vzdolž selitvenih poti ohranimo območja, kjer se ptice hranijo, počivajo in v miru nabirajo moči za nadaljevanje poti. Vmesna postajališča bi lahko primerjali z "bencinskimi črpalkami", maščobne zaloge so gorivo, ki ga ptice nujno potrebujejo za nadaljevanje poti.
Brez globalnega prizadevanja in varstva ptic med selitvami mnogim vrstam grozi izumrtje
Partnerji svetovne zveze za zaščito ptic BirdLife International, ki je hkrati tudi največje združenje naravovarstvenih organizacij na svetovnem merilu, že od leta 1993 organizirajo aktivnosti s katerimi želijo javnost seznaniti s čudovitim svetom ptic in čarobnostjo njihovih selitev. Leta 1999 smo s tovrstnim osveščanjem začeli tudi v Sloveniji, kjer BirdLife zastopa Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS).
Evropski dan opazovanja ptic poteka ravno v času jesenske selitve, namenjen je osveščanju javnosti o pticah selivkah, njihovi ogroženosti in načinih varstva. Lani se je dogodka udeležilo približno 80.000 ljubiteljev narave in ptic iz 38 Evropskih in osrednje azijskih držav, v dveh dneh smo skupaj zabeležili kar 5.000.000 ptic. Nekatere ptice, ki so namenjene v Afriko, ravno sedaj zapuščajo Evropo, medtem pa k nam prihajajo prvi gostje s severa, ki bodo zimo preživeli pri nas.
Ste se kdaj vprašali, kako lahko le nekaj gramov težka ptica prepotuje na tisoče kilometrov, kam so ptice namenjene in kako vedo, kam morajo leteti?
Da bi vam odgovorili na zgornja vprašanja in povedali še kaj več o pticah ter njihovih selitvah, bomo tudi letos ob Evropskem dnevu opazovanja ptic člani Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije pripravili opazovalne točke, na katerih boste lahko pokukali skozi teleskop in opazovali ptice.
Vabimo vas, da nas v nedeljo, 7. oktobra 2012, med 9. in 12. uro obiščete na naslednjih točkah ter sodelujete pri opazovanju ptic:
- Maribor, Mariborski mestni park, pred Akvarijem-terarijem
- Ljubljana, Tivolski ribnik, na betonski ploščadi z ograjo na južni strani ribnika
- Koper, Naravni rezervat Škocjanski zatok, prva opazovalnica pri baraki (levo od parkirišča)
Spoznajte ptice selivke, njihova počivališča ter poiščite odgovore na vaša vprašanja skupaj z nami!
Dodatne informacije:
01/426 58 75, www.ptice.si,
Eva Vukelič (eva.vukelic@dopps.si)
Bia Rakar (Bia.rakar@dopps.s)