Okoljevarstveniki za moratorij odstrela volkov
Na spletni strani skupnosti za aktivno državljanstvo Tretji člen skupina okoljevarstvenih organizacij s peticijo poziva kmetijskega ministra k sprejetju moratorija na odstrel volkov v prihodnji sezoni.
Predlog MKO sicer v obdobju 2012/2013 predvideva odstrel 10 volkov, ki pa je po mnenju avtorjev peticije povsem nesprejemljiv, saj so podatki študije SloWolf pokazali, da pri nas živi le 32 do 42 volkov in ne 70 do 100, kot so predvidevali do sedaj.
„Kljub objektivno ugotovljenemu bistveno manjšemu številu volkov ministrstvo predlaga praktično isti odstrel kot lani. Za stabilnost populacije volkov je to katastrofalno. Naše ravnanje z vrsto, ki je v EU prioritetno zavarovana, je naravovarstveno škodljivo in moralno-etično nesprejemljivo,“ so zapisali v peticiji, ki jo je podpisalo že več kot 1500 ljudi.
Ker se je odstrel volkov izkazal za neučinkovitega pri preprečevanju škod in ker kljub visokemu zakonitemu odstrelu še vedno prihaja do krivolova, podpisniki peticije od ministra za kmetijstvo in okolje Franca Bogoviča zahtevajo, da sprejme moratorij na odstrel volkov za prihodnje leto.
Poleg tega okoljevarstveniki zahtevajo tudi takojšnje sprejetje že pripravljenega Akcijskega načrta upravljanja populacije volka v Sloveniji, v katerem so opredeljeni ukrepi za spremljanje in raziskovanje populacije volkov, ustrezno varovanje domačih živali za zmanjševanje škod, izobraževanje, informiranje, vključevanje javnosti in čezmejno sodelovanje pri upravljanju volka.
SloWolf: Prepoved legalnega odstrela za volkove ne bi bila dobra
Medtem slovenski biologi projekta SloWolf, ki se zavzemajo za manjšo kvoto odstrela volkov, opozarjajo, da popolna prepoved lova na volka po izkušnjah iz tujine za volkove ne prinaša nič dobrega, saj se je v tem primeru vedno povečal obseg krivolova, zaradi česar je življenje izgubilo še več volkov.
„Po našem mnenju odstrel volkov ni nujno v nasprotju s prizadevanji za dolgoročno ohranitev populacije volkov in ob pravilnem načrtovanju ne ogroža slovenskega dela populacije volkov,“ so zapisali, vendar pa mora biti zakoniti lov v tem primeru skrbno načrtovan in trajnostno naravnan.
Da v prihodnji sezoni ne glede na predpise volkov v svojih loviščih ne bodo lovili, pa so se po dogodkih preteklega tedna, ko sta umrli kar dve volkulji, označeni s telemetričnima ovratnicama, odločili v Zavodu za gozdove, kjer upravljajo s petimi državnimi lovišči.
Na ministrstvu prejeli 200 protestnih pisem
Pravilnik, ki po predlogu Zavoda za gozdove predvideva odstrel 10 volkov, po predlogu Zavoda RS za varstvo narave pa osmih, je sicer v zaključni obravnavi. Na predlog so prejeli približno enako število pripomb kot prejšnja leta, vendar se so letos prejeli tudi približno 200 kopij javnega pisma, ki ga je na MKO naslovil direktor zavoda Grč Vrh.
Iz ministrstva so sporočili, da bo glede na razprave in raziskave kvota odstrelov volkov nižja, prav tako pa naj bi končna verzija pravilnika vključevala tudi določila, ki bodo omejevala možnost razbitja socialne strukture tropa.
„Lovna doba se tako začenja po paritvenem obdobju, mesec dni kasneje kot doslej, torej marca in ne februarja. Volkulja, ki vodi mladiče, poležene v istem letu, se ne lovi. V primeru, da število odvzetih spolno zrelih samic doseže 50 odstotkov celotno načrtovanega odvzema, se smatra kot da je načrtovani odstrel izpolnjen in se zaključi,“ pravijo na ministrstvu.
Iz ministrstva so sporočili še, da bi lahko bil Akcijski načrt upravljanja populacije volka v Sloveniji, ki bi moral biti sprejet že pred letom dni, brez posebnih zapletov pri medsektorski in javni obravnavi, sprejet proti koncu letošnjega leta ali v prvem tromesečju naslednjega.
Več o volkovih v Sloveniji:
-
V prihodnjem letu bi odstrelili 10 volkov
-
Po Tonki ustrelili še Tio
-
Odsrel volkov ne preprečuje škod