Mačke vejo, kaj hočejo in kako to dobiti
Mačke so odlične v „dresuri“ ljudi, saj se njihovi lastniki hitro odzovejo na mačje oglašanje – pri tem naj bi bila najbolj učinkovita kombinacija predenja in mijavkanja.
Če svoj dom delite z mačko, verjetno dobro poznate njen „poseben klic“, ko napol zaprede in napol zamijavka. Iznajdljive kosmatinke ljudi s takim oglašanjem navadno motivirajo, da jim napolnijo posodice s hrano s tem, da jim z oglašanjem pošljejo mešan signal: mijavkanju, ki označuje nujnost dodajo zvok prijetnega predenja. Rezultat je klic, ki ga ljudje le stežka ignorirajo.
“Vključevanje mijavkanja v klic, ki ga navadno povezujemo z zadovoljstvom, je precej spreten način izsiljevanja odziva,” pravi Karen McComb iz Univerze v Sussexu, ki je preučevala oglašanje mačk in ugotovila, da se ljudje prej odzovejo na predenje kot na mijavkanje.
Raziskavo je vzpodbudila „mačja budnica“
K preučevanju oglašanja mačk je McCombovo vzpodbudila kar njena mačka, ki jo vsako jutro zbudi z zelo vztrajnim in vsiljivim predenjem. Po pogovoru z drugimi lastniki mačk je ugotovila, da so tudi njihovi ljubljenčki osvojili enak manipulativni trik. Znanstvenica, ki sicer preučuje zvočno komunikacijo živali, od slonov do levov, se je odločila, da bo ta pojav raziskala do dna!
A naloga ni bila tako enostavna. Mačke so bile popolnoma pripravljene prepričljivi klic uporabljati v družbi svojih lastnikov, ko pa so v njihov dom vstopili tujci, so obmolknile. Njena ekipa je zato morala naučiti lastnike mačk, ki so sodelovali v raziskavi, kako posneti oglašanje njihovih živali.
Posnetke so predvajali tudi drugim ljudem in ugotovili, da vsi klice, ki so nastali, ko je mačka iskala hrano, prepoznavajo kot bolj nujne in manj prijetne od tistih, ki so nastali v drugih kontekstih. Zanimivo je, da so “lačne” klice prepoznali tudi tisti, ki sami nikoli niso imeli mačke.
Mačke pošiljajo subliminalna sporočila
“Odkrili smo, da je ključni faktor pri določanju nujnosti in prijetnosti oglašanja mačk visokofrekvenčni element, ki spominja na klic ali mijavkanje, ki ga mačke vključijo v naravno nizkofrekvenčno predenje,” je pojasnila McCombova.
“Ljudje, ki so sodelovali v našem eksperimentu, so ocenili, da so klici z veliko vsebnostjo tega elementa še posebej nujni in neprijetni. Ko smo iz posnetkov izbrisali mijavkanje, predenje in ostale elemente pa pustili nespremenjene, ljudje klicev več niso prepoznali kot izredno nujnih.“
McCombova predvideva, da mačke s takšno komunikacijo ljudem pošiljajo subliminalno sporočilo, ki se dotakne prirojene občutljivosti na signale v kontekstu skrbi za potomce. Tovrstno oglašanje se v manjši meri pojavlja tudi med običajnem predenjem, mačke pa se naučijo s takšnimi klici dramatično pretiravati, ko odkrijejo, da pri ljudeh sprožijo odziv.
V številčnejših gospodinjstvih so ljudje slabše "zdresirani"
Mijavkanje med predenjem se ne razvije pri vseh mačkah. Najpogosteje se razvije pri tistih živalih, ki imajo s svojim lastnikom odnos “ena-na-ena”, veliko redkeje pa pri tistih, ki živijo v številčnejših gospodinjstvih, kjer „slabo zdresirani“ ljudje njihove klice pogosto spregledajo.
“V takšnih primerih so mačke ugotovile, da je bolj učinkovito, če se držijo standardnega mijavkanja,” je še dodala raziskovalka.
Sorodne novice
- Zakaj mačke predejo? 22. 11. 2011
- Je že ponedeljek? 09. 01. 2012
- Zakaj mačke gnetejo 24. 01. 2012