Bo vranjek Šime prezimil pri nas?
Pionir ptičje telemetrije pri nas, sredozemski vranjek Šime, že od oktobra raziskovalcem DOPPS pošilja podatke o svojem gibanju. Šime bi tako lahko pomagal razrešiti skrivnost, kje se pozimi zadržujejo mladi vranjeki.
V začetku oktobra so raziskovalci DOPPS z GPS oddajnikom opremili dva sredozemska vranjeka, ki so ju poimenovali Ari in Šime. Žal je Ari kmalu po namestitvi sledilne naprave poginil, Šime pa je v dobrem stanju in je sodeč po podatkih, ki so jih prejeli raziskovalci Društva za proučevanje ptic Slovenije, precej aktiven.
„Večino časa se zadržuje na območju Debelega rtiča, kjer tudi prenočuje, večkrat pa se odpravi vzdolž slovenske obale vse do Strunjana in celo Pirana. Mejo slovenskih teritorialnih voda je doslej prestopil le nekajkrat pri Debelem rtiču, ko se je podal do italijanske marine pri Sv. Roku (San Rocco). Lovi zlasti v plitvinah ob obali, sam ali v družbi nekaj drugih osebkov in celo drugih vrst, denimo srednjega žagarja (Mergus serrator),“ so zapisali ornitologi.
Hkrati so uspeli tudi natančneje določiti njegovo starost: ker je njegovo perje temno, je zagotovo starejši od enega leta, vendar pa še ni povsem odrasel – njegovi spolno zreli sorodniki so si namreč že nadeli bleščeče črno „svatovsko perje“ z značilno čopko na temenu glave, ki ga Šime še nima.
Vranjeki so sicer precej redke ptice, saj celotno gnezdečo populacijo ocenjujejo na le 10.000 parov. Pri nas so predvsem poletni in jesenski gosti, do zime pa večina odleti proti jugu, nazaj na gnezdišča. Tako je Slovenijo do sredine novembra zapustila že velika večina vranjekov, ki so letovali na naši obali. Odrasli osebki najpogosteje odletijo na gnezdišča na Hrvaškem, kje se v času gnezdenja zadržujejo mladi osebki, pa še ni znano – mogoče bo to uganko pomagal razrešiti ravno Šime.
Aktivnosti se izvajajo v okviru projekta SIMARINE-NATURA, ki se sofinancira iz sredstev LIFE, finančnega instrumenta Evropske unije za okolje. Več na spletni strani: www.ptice.si/simarine-natura